Pusťte se již dnes do tvorby vaší vysněné zahrady s tím, co máte k dispozici

Chcete mít zahradu co nejdříve a bez velkých investic?

Začít už konečně realizovat vaše sny a nečekat, až našetříte na projekt a zahradu na klíč?

Prozradím vám, jak jsme tvořili zahradu vlastními silami a s minimálním rozpočtem.

7 klíčů vám pomůže utřídit vaše představy a naplánovat konkrétní kroky k zahradě vašeho srdce.

Do její tvorby se pak můžete pustit sami nebo se nechat provést zahradním architektem.

S těmito klíči strčíte do kapsy (koho?)

Těchto 7 klíčů vám odemkne dveře k zahradě, o které sníte

Sněte – odložte všechna omezení i předsudky, zavřete oči a pusťte uzdu vaší fantazii. Jak vypadá zahrada vašich snů? Co na ní děláte? Jaké vidíte barvy, co slyšíte, jakou má vůni?

Nechte se inspirovat – rozhlédněte se, jaké jsou zahrady ve vašem okolí. Lákají vás k zastavení? Které prvky vás zaujaly a které rostliny se vám líbí? Co roste v přírodě kolem vás?

Co teď máte? Jak vypadá váš pozemek nyní? Začínáte na zelené louce, minovém poli po stavbě anebo máte starší zahradu, kterou chcete rekonstruovat?  Které prvky chcete zachovat? Můžete do začátku zachovat nějaké vzrostlé stromy?

Mějte vizi a k té směřujte. Nechtějte mít vše najednou. Při tvorbě zahrady se vyplatí jít zvolna, krůček po krůčku. Pokud máte čerstvě postaveno, nikam nepospíchejte. Prožijte na své zahradě celou sezónu a dívejte se kolem sebe. Všímejte si, kde v jednotlivých ročních obdobích vychází a zapadá slunce, kam si stavíte provizorní stolek k obědu. Kde parkujete auto, když přivezete těžký nákup, kudy nejčastěji chodíte. Kam na jaře dopadají první hřejivé paprsky, kde v létě naleznete chladivý stín a odkud je nejhezčí pohled na zapadající slunce.

Dočasná řešení – pro někoho je provizorium sprosté slovo, ale při tvorbě zahrady se vyplatí přimhouřit oči. Stará jabloň vám poskytne stín, dokud nevyroste strom vašeho srdce. Divoké keře u plotu zakryjí sousedovi výhled, než se zapojí nově vysazený živý plot. Stejnou službu vám udělá proutěný paraván v blízkosti terasy. Staré cihly nebo dlaždice zpevní chodníček, fošny olemují záhony.

Odkopky a semínka vám ušetří peníze. Využijte rostliny, které vám mohou darovat sousedé při dělení trsů trvalek nebo semínka rostlin, které vás zaujaly. Využijte volně rostoucí keře z vašeho okolí a z vycházky si přineste odkopek. Neberte vše, co je k mání! Rostliny použijte podle svého plánu, nebo s nimi počítejte jen dočasně.

Nespěchejte – postupujte pomalu od nejbližšího okolí domu. Začněte záhonem pod okny, od terasy dále do zahrady. Pozorujte, čemu se na vaší zahradě daří, co se osvědčilo a co vám vyhovuje.