Jezírko nebo akumulační nádrž?
Dobře hospodařit s vodou, je vzácné umění. Chvíli se zdá, že je jí moc, ale pak může chybět…
Pamatujete si na soustavu sudů u dědečka na zahradě? S takovými přepady, kdy se po naplnění začal samovolně plnit sud další? Pokud se bavíme o tématu zadržování dešťové vody u rodinných domů, se sudy si pravděpodobně nevystačíme… Jaké tedy máme možnosti a co si musíme nejdříve ujasnit?
Co se zadrženou vodou plánujete? Jde vám pouze o zákonnou povinnost jímat dešťovku? Jak s ní potom chcete naložit? Nechat ji zvolna zasakovat? Chcete zalévat zahradu, chovat rybky, koupat se, anebo ji dál používat v domácnosti?
Pokud vám jde pouze o zasakování, máte hned
2 možnosti. Technickým řešením jsou podzemní nádrže nebo boxy, ze kterých se voda pozvolna vsakuje do podloží.
Zajímavým prvkem v zahradě může být polder nebo dešťová zahrada. Jedná se o prohlubně přímo naprojektované k akumulaci a počítají s kolísáním vody. V období deště takový mokřádek prosperuje, kvete a bují životem, v suchých časech vám v kompozici zůstane kamenné koryto.
Pokud chcete vodu používat v domácnosti např. ke splachování, neobejdete se bez podzemní nádrže a dalšího příslušenství. Při variantě chovat rybky a koupat se máte jasno, že budete mířit k přírodnímu jezírku nebo koupacímu biotopu.
Ale co když je vaším cílem využívat dešťovku k zalévání zahrady? Tady je už potřeba zvážit více otázek:
Naše cesta k rybníčku Brčálníku
Když jsme v roce 2015 dokončovali stavbu roubenky, museli jsme se rozhodnout, jak naložíme s dešťovou vodou ze střechy. Přírodní jezírko nebo akumulační nádrž?
V projektu byla původně akumulační nádrž o kapacitě 8m³ s retenčním přepadem. Samotná nádrž byla poměrně drahá, k tomu výkopy, armatura… a protože voda do přírodní zahrady prostě patří, bylo rozhodnuto.
Bez vody není života, bez jezírka přírodní zahrady.
Oslovili jsme firmu zabývající se stavbou jezírek a nechali projekci i realizaci na nich. Nemohli jsme si dovolit koupací jezírko a tak jsme od začátku počítali s okrasným přírodním jezírkem napájeným z okapů a záložním dopouštěním ze studny.
Nebudu se teď do detailu zabývat zakládáním přírodních jezírek. Je to velké téma a pokud nechcete rybník Brčálník pro kachny, určitě se obraťte na projektanta.
Co nám nikdo neřekl a dopředu nás nenapadlo?
aneb jezírko má kromě romantiky i své nevýhody…
Ve výsledku se potýkáme s tím, že přes léto je voda zakalená a rychle ubývá. Pokud bychom chtěli zalévat POUZE z jezírka, tak budeme brzy na dně. Nejde jen o to, že obnažená fólie je ošklivá, ale také slunečním světlem rychle degraduje, zbytek vody se přehřívá a rybky i rostliny hynou. V dlouhém období sucha, kdy potřebujeme zalévat, nemůžeme využít celou zásobu vody a musíme sáhnout po dalších zdrojích.
Takže, co s tím teď?
Budujeme a pořizujeme další prvky k akumulaci vody. V období dešťů přečerpáváme vodu z jezírka do barelů nebo sudů umístěných v zahradě. V nich je voda blíže místu určení a nedochází ke ztrátám kvůli výparu. Sudy je dobré opatřit víkem, které zajistí čistotu vody i bezpečnost ptáků a drobných živočichů. Díky kohoutu pak můžete pohodlně zalévat svou zeleninovou zahrádku konví nebo využít ponorné sudové čerpadlo.
Kalem ze dna jezírka zaléváme a přihnojujeme keře. Odčerpanou vodu několikrát za sezonu doplníme ze studny…
Ale abych nezůstala jen u nevýhod… Živá voda do přírodní zahrady prostě patří.
Je uklidňující poslouchat, jak dešťové kapky padají na hladinu a jak jezírko šumí. Děti baví házet do jezírka kamínky a síťkou lovit listí nebo prohánět zlaté karásky. Naše kachny si bez něj nedokáží svůj život vůbec představit. Slétají se k nám ptáci z celého okolí. Skřehotání žab nás každý večer kolébá ke spánku.
Voda v zahradě je zvláště v rodinách s malými dětmi velkým tématem. Pokud se rozhodnete pro jezírko nebo bazén, v první řadě zajistěte jeho bezpečnost. Toto téma řešíme v minikurzu Zahrada pro děti.
Přijďte načerpat inspiraci, jak tvořit zahradu pro děti, která je za-baví. Takovou, která pro ně bude inspirativním, ale bezpečným kouskem divočiny přímo pod okny. V 5 dnech si uděláte bezpečnostní audit zahrady, vyberete jedlé keře od jara do podzimu, poznáte jedovaté druhy a získáte inspiraci pro tvorbu herních i přírodních prvků v zahradě.
[/et_pb_text][/et_pb_column]
[/et_pb_row]
[/et_pb_section]
0 komentářů