Kde začíná cesta k zahradě snů?
Někdy se může zdát, že to bahno nikdy neskončí, že ty stromy nikdy nevyrostou. Že na účtu nebude dost peněz na to úžasné dětské hřiště nebo bazén.
Tolik už toužíte po zahradě, která vás schová a obejme. Kde si odpočinete a dobijete baterky. Kde si děti hrají, poznávají svět, zatímco vy na terese pijete šálek kávy.
Začne se vám honit hlavou: “Letos už konečně musíme začít. Aspoň rozhodit trávník, vysadit ovocné stromy a píchnout něco k plotu!” Ale pak přijdou na řadu otázky: “Ale čím začít? Co se mi vlastně na zahradu vejde? Chtělo by to nějaký plán”
Skvělé, teď jste na to kápli. Už víte, že chcete vysněnou zahradu a teď už jen najít cestu k ní. Je to stejné, jako s cestováním. Můžete se vydat na vlastní pěst, kam vás nohy zanesou a být pak mile překvapeni kouzlem okamžiku. Anebo také skončit pozdě večer v lese, hladoví, promrzlí a bez střechy nad hlavou.
I do tvorby zahrady se můžete pustit intuitivně metodou pokus – omyl. U květinového záhonku nebo zeleninové zahrádky to ještě jde. Tam se můžete poučit z chyb a každé jaro začínáte znovu. U výsadeb stromů a keřů ale výsledky své práce poznáte až za 5-10 let. I pořizovací ceny už šplhají do tisíců a tak neriskujete „jen“ ztracený čas, energii ale i pěknou sumu peněz.
A co teprve větší prvky jako terasa, jezírko nebo opěrné zídky? Na papíru jde jen o pár čar, ale vysvětlujte si pak s bagristou, že potřebujete o 1m posunout, protože jste zapomněli na…
Jak říká Jana: Sázím intuitivně metodou pokus – omyl. Každý rok něco dosadím, něco vytrhnu, něco zajde… a tak pořád dokola. Ze začátku mě to bavilo, ale teď mě štve, jak to leze do peněz.
A proto…
Než začnete listovat barevnými katalogy,
než se vydáte do hobbymarketu a přivezete si spoustu krásných rostlinek,
ještě než vezmete do ruky rýč…
Vezměte si papír, tužku
a rozmyslete si:
1) Jaký je váš osobitý styl a jaké hodnoty vyznáváte?
2) Jaká je vaše rodina a její „dynamika“?
3) Co od své zahrady očekáváte? Vy, váš muž, děti, prarodiče co bydlí v přízemí…
4) Jak chcete na zahradě trávit čas? Je zahrada vaším koníčkem?
5) Jak moc se chcete zahradě věnovat?
6) Co je pro vás teď prioritou a co počká?
7) Kolik času a peněz máte na realizaci a následnou údržbu?
Možná vás napadá, proč se nezeptám, co máte k dispozici? Jak velký je pozemek, kdy na něj svítí slunce, kam je hezký výhled… Nejprve sněte a nezavírejte si cetu ke svým snům.
Až si odpovíte na tyto otázky, pak teprve vybírejte jednotlivé prvky do zahrady. Svolejte rodinnou radu, určete priority, strategii, plán…
Ať už se do tvorby zahrady pustíte sami, se zahradním architektem nebo s průvodkyní, toto je první a nejdůležitější krok, který byste neměli vynechat.
Kvalitní návrh zahrady nevymyslíte za týden. Zahradu tvoříte s vyhlídkou několika desetiletí a do její realizace vložíte nemalé prostředky. Věnujte plánování takovou pozornost, kterou si zaslouží.
Když se nastěhujete do nového domku, tak máte všeho tak akorát dost. Už chcete mít klid a konečně bydlet. Než byste uštvaní, vyčerpaní v rychlosti naplánovali, tady bude bouda, tady cesty hlavně ať už to je, dopřejte si čas. Pokud to máte tak, sáhněte po provizorním řešení a raději první sezónu odpočívejte a jen pozorujte.
Kdybych vám jako zahradní architekt měla dát jedinou radu, zněla by: Dvakrát plánuj, jednou sázej!
Pokud chcete s těmito kroky pomoc zahradního architekta, Vykročte k zahradě vašeho srdce společně na workshopu, který připravuji od 21. února.
Na workshopu si určíme své priority, co v zahradě opravdu chceme, na co jsme ochotni počkat a s čím se na pár měsíců smíříme ve formě “prozatím”.
0 komentářů