Zahrada inspirovaná přírodou a malými dětmi


Co dětem nabízí vyumělkovaná zahrada za tújovou zdí s dokonale střiženým golfovým trávníkem? Kolik hmyzáčků se ukrývá v trávníku a jaké živočichy mohou v takovéto zahradě pozorovat? Je i přes používání postřikových chemikálií pro všetečná batolata stále bezpečná?



Doopravdy živá zahrada je bude lákat k hrám a objevování. Bude otevírat dveře do světa dětské fantazie, kde mohou zažít spoustu dobrodružství. Bude přirozeně rozvíjet jejich dovednosti a utvářet zdravé návyky ve vztahu k přírodě. S radostí a lehkostí budou poznávat rostliny, keře, stromy… učit se, experimentovat i tvořit. A to vše každý den na zahradě, která je za-baví, je plná barev, tvarů a různých zákoutí.

Dětem stačí k hrám i malý kousek přírody. Malý travnatý plácek, několik kamínků, klacíků, kousek kůry.  Keř, ve kterém se dá schovat nebo strom k postavení pozorovatelny nebo zavěšení houpačky. A co teprve kalužina!

Rodinná zahrada v proměnách času

Zahrada je původně místem intenzivního hospodaření a zahradničení. Jako obytný prostor pro rodinu byla v minulých staletích využívána minimálně. Teprve až od poloviny 20. století, kdy jsme začali mít víc volného času se změnil pohled na její využití.

Nyní hledáme další obytný prostor pro aktivity pod širým nebem – relaxaci, koníčky a hry dětí. Jde nám hlavně o společné sdílení venkovního prostoru – stolování, setkávání, společné trávení času.

Rodinná zahrada může být navržena v jakémkoliv zahradním stylu. Je pouze přizpůsobena pohybu a aktivitám dětí. Vytváříme prostor pro jejich hry, volný pohyb, místa pro úklid hraček.

Její návrh je především ovlivněn životním stylem rodiny, jejími hodnotami i aktivitami. Výzvou při návrhu je vytvořit zahradu tak, aby si v ní každý našel svůj prostor, svůj vlastní koutek.

Hřiště nebo volný prostor?

Můžeme vytvořit dětské hřiště/kout, který poroste s dětmi. Uzpůsobovat herní prvky podle aktuálních potřeb. Malé pískoviště, domeček, houpačka, prolézačky…

Druhou cestou je volná plocha s přírodními prvky – vzrostlé stromy, volně rostoucí keře, luční trávník… Místa pro hry jsou součástí celé zahrady.
Přirozeně tak vznikají herní kouty – pozorovatelna v koruně stromu, bunkr ve křoví, kuchyňka pod starým keřem. Zahrada není jen pro okrasu, ale celá slouží jako prostor pro dětské hry.

Permakulturní, přírodní, BIO, EKO… stejně si každý musíme najít tu SVOU.

Zahrada mého srdce je:

  • nejen EKO, ale i LOGICKÁ
  • fungující – tvořena plně funkčními ekosystémy
  • osobitá – je obrazem individuality a životního stylu majitele
  • přirozená – založená na znalosti přírodních dějů, inspirovaná přírodou
  • soběstačná až bezúdržbová – údržba je marná dřina, dejte prostor přírodě😊
  • plná života – bez používání chemikálií, hnojiv a jedů přilákáte motýly, ptáky, drobné savce
  • rozmanitá – v průběhu celého roku plná barev, vůní, květů nebo plodů, v horkých dnech nabízí chladivý stín, v zimě zahřeje u srdce
  • jedlá – proč pěstovat jedovaté rostliny zajímavé pouze nepřirozeným zbarvením listů, když místo nich můžete sklízet vlastní bioúrodu?

Jak tvořit zahradu s dětmi a pro děti?

  • Zeptejte se přímo dětí, co si přejí. Vytvořte jim inspirativní prostor, který je bude lákat k hrám a prozkoumávání. Díky fantazii si děti vystačí s málem, není potřeba nakupovat tuhy jednoúčelových hraček.
  • Jak děti rostou, mění je jejich hry i potřeby a s tím i požadavky na uspořádání zahrady.  Rodina i zahrada jsou živé organismy. Nic není stálé, definitivní. Dbejte na aktuální potřeby. Když chtějí domeček, vytvořte ho alespoň provizorní a neslibujte veledílo za pár let. V pubertě už to tolik neocení.
  • Bezpečnost na prvním místě. Projděte zahradu a zkontrolujte, zda na ní nehrozí vážné nebezpečí. Nemyslím odřené koleno nebo natržené gatě. Zkontrolujte hlavně branku na silnici, jezírko a prudce jedovaté rostliny.
  • Při výběru hraček dbejte na víceúčelovost a univerzálnost.
  • Buď se zaměřte na větší a dlouhodobou investici, kdy dětský prvek přeměníte v „dospělé“ využití. Nebo počítejte s dočasným řešením a obměnami.
  • Nenechte se zastavit omezeným rozpočtem. Jako rodiče malých dětí nás většinou spojuje cesta za vlastním bydlením a tedy i finanční vyčerpanost. Děti nepotřebují nejdražší vybavení ani tuny venkovních hraček. Vystačí si s tím, co najdou kolem. Při pořizování nových prvků dejte přednost kvalitě před kvantitou.
  • Tvořte zahradu ke hrám a žití, nejen pro design a okrasu.
  • Vytvořte otevřený travnatý prostor, kde si budou moci kopat míčem a nic nezničí.
  • Vysaďte volně rostoucí živý plot na tvoření skrýší.
  • Založte malou zeleninovou zahrádku s koutkem z jedlých keřů
  • Pokud máte staré stromy, opečovávejte je a kácejte jen po zralé úvaze. Kácení trvá chvilku, ale na nový si počkáte řadu let. Dospělý strom vám poskytne pohyblivý vzdušný stín, pozorovatelnu, větev na zavěšení krmítka nebo houpačky.
  • Nechte v části zahrady divoký kout, ve kterém budete jen hosty a pozorovateli. Může to být starý keř s hromádkou listí, klacků nebo kamenů, které poskytnou úkryt drobným živočichům.

Přijďte načerpat inspiraci, jak tvořit zahradu pro děti, která je za-baví. Takovou, která pro ně bude inspirativním, ale bezpečným kouskem divočiny přímo pod okny. V 5 dnech si uděláte bezpečnostní audit zahrady, vyberete jedlé keře od jara do podzimu, poznáte jedovaté druhy a získáte inspiraci pro tvorbu herních i přírodních prvků v zahradě.

Kategorie: Inspirace

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *