Zlatice startují další etapu jarního sprintu


Počasí si z nás tropí blázny. Jakoby se nemohlo rozhodnout mezi sluníčkem, deštěm, mlhou a sněhem.
Jeden den vytahujeme kraťasy a popíjíme limonádu na terase a druhý den se nestačíme divit, jak nám zapomenuté hračky zapadaly sněhem.
V dubnu se na zahradě rozhodně nudit nebudeme. Zahrady rozzářily zlatavé květy zlatice a našeptávají nám, že je čas na další výsevy, pikýrování a výsadby. Nebudou zahálet ani nůžky a hrábě.

Kam dřív skočit? Jarní péče o zahradu je opravdu zásadní. V tuto chvíli ovlivňujeme průběh celé sezóny. Co teď promeškáme nebo zanedbáme, už po zbytek roku nedoženeme. Využívám dočasné převahy nad plevelem. Zem je díky vlhkosti pěkně kyprá a plevel ještě nemá takové kořeny. Před výsevem zeleninové záhony trochu načapčám a pak zamulčuji. V okrasných dosazuji půdopokryvné rostlinky (jahodník, vrbinu, barvínek).

Subtitle

Description

Subtitle

Description

Subtitle

Description

Okrasná zahrada

  • Po odkvětu s dětmi vysazujeme cibuloviny, které jsme si koupili jako jarní dekoraci. I těm venkovním po odkvětu ostříháme uschlá květenství a počkáme, až se listy zatáhnou. Stříhání čehokoliv je jednou jejich nejoblíbenějších aktivit.
  • Jestli na záhonech zůstala ještě uschlá torza trvalek a travin, je nejvyšší čas je ostříhat, než začnou rašit nové lístky.
  • Stříhám růže a plamének, které se mi pnou na kovovém oblouku.
  • Dokončujeme poslední řez okrasných keřů – prosvětlujeme i zmlazujeme. Keře, které kvetly teď zjara, řežeme až po odkvětu.
  • Vyséváme  letničky – miluji cínie, ty si předpěstovávám, ostatní se přesévají na záhonech samy. Co máme od loňska nasbíraná semínka(měsíček, černuchu, orlíčky, chrypy), tak vyséváme do květinových záhonů.
  • Stálezeleným hlohyním a bobkovišním zakracuji loňské výhony asi o 1/2
  • V dubnu je nejvyšší čas na zakládání živých plotů i výsadbu keřů a prostokořenných stromů. Pokud máme rostliny kontejnerované, tak můžeme sázet i v průběhu roku. Ale za mě, čím dříve z jara, tím lépe.
  • Kolem domu se snažíme udržovat hebký trávník a proto ho 1x vertikutujeme a vyhrabeme. Dosypeme kompostem proleželá místa a největší „fleky“ dosejeme. Ve stínu keřů se hodně množí mech. Občas ho vyhrabeme, šel by i vápnit. Ale mě až tak moc nevadí. Roste bez naší pomoci, je pěkně hebký a zelený a nemusí se sekat.
  • Až budu věnovat zahrádce více času a péče, pustím se do „babiččiných“ květin. Teď bude ten pravý čas na výsadbu cibulovin a hlíznatých rostlin kvetoucích v létě (lilie, jiřiny, sasanky…)

Teď je ta pravá chvíle na zakládání živých plotů. Než se vydáte do zahradnictví, ujasněte si, co od svého živého plotu očekáváte a vyberte vhodné druhy. Při výběru vám může pomoci webinář Nechte svůj plot obživnout

Na velké matraci se vykulujeme na sluníčku.

Ovocný sad

  • Jádroviny už jsou ořezané, přichází čas na prořezání peckovin (meruňky, třešně i švestky výchovný řez před květem, broskve v době květu). Peckoviny se obecně řežou co nejméně.
  • Broskev, kterou máme jako planý semenáček, je úplně obalená kvítky. Plody má drobné, ale úžasně voňavé a sladké, tak snad nepomrzne.
  • Pod korunami stromů kypřím půdu, přisypávám kompost a vysazuji jahůdky. Stromy nejvíce přijímají kořínkovými vlásky po obvodu koruny. Proto jim prospěje, když tam půdu trochu načechráme a posypeme kompostem.
  • Vysazujeme maliník ke kompostu a podle plotu, aby měl oporu moc se neroztahoval.

Zeleninová zahrádka

Vrcholí doba výsevu a výsadeb. Na záhonech už máme mrkev, hrášek, mangold, ředkvičky a kedlubny. Využívají jarní vláhu a tak je dobré s nimi moc neotálet. Za oknem opečováváme sazeničky rajčat, už budou potřebovat větší květináčky

Zahrada inspirovaná přírodou a malými dětmi_Kateřina Jindrová Zahrady srdce Duben v zahradě
  • Do ruliček od toaleťáku vyséváme část dýní, cuket a okurky. Druhou polovinu semínek si necháváme na konec dubna a vysejeme je přímo na záhon a kompost. Rostlinky z přímého výsevu nejsou tak rozmazlené a mají lepší kořenový systém. Díky tomu je nemusíme tolik zalévat. Vyséváním v týdenních odsupech se nám navíc prodlouží doba sklizně.
  • Už můžeme vysazovat brambory. Mám dobrou zkušenost s výsadbou do listí. Úroda byla opravdu velká a bez námahy. Kdybych měla zdroj slámy, zkusila bych i brambory na výšku.
  • Vyčistíme jahodové políčko. Zakořeněné rostlinky z loňských šlahounů se hezky ujaly a plocha je pokryta posekanými listy. Stačí je tedy vyhrabat a obrat srdíčka načisto. Půdu kolem nich nakypřím a přisypu kompost. Nepěstujeme je na fólii, osvědčilo se nám mulčování slámou.

Stěhujeme se ven

Jen co vysvitne sluníčko a trochu ohřeje zem, stěhujeme se ven. Zahrada se stává naším obývacím pokojem, jídelnou i tělocvičnou. Na velké matraci se vykulujeme na sluníčku a čteme si. Z venkovních procházek si nosíme spoustu „výtvarného materiálu“, ze kterého pak na terase u stolu tvoříme.
Už jsme postavili trampolínu, vyklidili domeček a doplnili techniku na pískoviště. Hra s klasickými domácími hračkami jako koníci a autíčka získá venku úplně nové rozměry. Vždycky žasnu, co nového děti venku vymyslí a jakou „zábavu“ si samy najdou.

Subtitle

Title

Description

Subtitle

Title

Description

Subtitle

Title

Description

Kategorie: Kalendárium

3 komentáře

Linda · 12. 4. 2022 v 18:17

Překvapily mě ty kedlubny – to fakt semínka už a přímo na záhon?! A giganty nebo i klasické? Je nějaký rozdíl v odrůdách? Díky 😉 Jo a pěkný článek!

    Kateřina Jindrová · 16. 4. 2022 v 14:03

    Nejsem kedlubnový specialista ale budou různé odrůdy, podle doby sklizně i celkových vlastností. Kedlubny se většinou předpěstovávají za oknem nebo ve skleníku.

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *