Když udeří opravdové mrazy, vše jakoby zkamenělo. Na první pohled se může zdát, že když zahrada zapadala sněhem, tak není do čeho „rýpnout“. Ale zahradníci se k zimnímu spánku neukládají. Možná přímo neryjí, ale rozhodně nezahálí.

Zimní měsíce jsou tím pravým časem se rozhlédnout po své zahrádce a začít plánovat. Teď je ten pravý čas na listování zahradnickými knihami, katalogy rostlin a brouzdání obchůdky se semínky.

Pokud svou zahradu teprve tvoříte, pojďte najít svůj osobitý styl. Od 13. ledna budeme ve skupině ZaHRAdy co děti baví tvořit VIZI VAŠÍ ZAHRADY.

Proč se radovat ze sněhu jako děti?

Opravdová zima začíná už několik let až po Vánocích, tedy v lednu. Konečně napadl sníh a přinesl vláhu rostlinám! Už můžu přestat zalévat jehličnany a stálezelené rostliny, které bez srážek trpí suchem. Čistý sníh z cestiček (bez soli) nahrnuji pod koruny ovocných stromů. Sníh chrání jejich kořenové vlásky a zároveň na jaře vytvoří dostatečnou rezervu vody pro rašení.

Zahrada se sněhovou pokrývkou nám může napovědět, kde máme jaké teplotní poměry. Můžeme si všimnout, že sníh na některých místech taje rychleji a jinde se zase drží dlouhé měsíce. Podle toho pak plánujeme výsadby. Tam, kde slunce rozpustilo sníh nejdříve, se bude dařit teplomilným druhům. Ve stínu se bude držet sníh déle a takové podmínky ocení lesní a vlhkomilné rostliny.

Okrasná zahrádka

  • Ideální čas pro snění a plánování. V teple u krbu listuji knížkami a katalogy rostlin a píšu si seznam, kam co letos vysadím a jaké nové rostlinky si pořídím.
  • Baví mne pozorovat, jak námraza zdobí torza trav a trvalek. Jak je fajn, že jsem na podzim nebyla při úklidu tak moc důsledná a nechala tam jejich uschlé stvoly a stébla trav.
  • Těžký mokrý sníh ohýbá větve jehličnanů. Na přestárlých tújích to neřešíme, ale z nově vysazené jedličky jej oklepáváme. Kuželovité jehličnany můžete vyvázat motouzem.
  • V polovině ledna bývají nejsilnější mrazy. Kontroluji kryt hortenzií a ostatních choulostivek.
  • Po opadu listí tvoří kostru zahrady stálezelené dřeviny a jehličnany. Teď je ten pravý čas se rozhlédnout, jestli je jejich rozmístění vyvážené a zda není potřeba někde doplnit pohledovou clonu.

Ovocné stromy

  • Pokud nejsou třeskuté mrazy (ve dne -5°C), můžeme prořezávat jabloně a hrušně.
  • Můj dědeček v lednu odebíral rouby ovocných stromů (jádrovin a peckovin). Já se pro začátek chystám vyzkoušet řízkování rybízu a josty, což by prý měl zvládnout i začátečník.
  • V bezlistém stavu se dobře prořezávají lískové keře. Nejsilnější větve řežeme téměř u země. Podle tloušťky je pak využijeme na topení, tyčky k rajčatům nebo na štěpku. Tomuto způsobu zmlazovacího řezu se říká „kopicování“, výmladkové hospodaření nebo pařeziny. Jedná se o prastarou techniku pěstování dřeva na malém pozemku. Využít můžete všechny dřeviny, které dobře obrážejí z pařezu (vrby, jasany, habr, lípy, olše, břízy, javory …)
  • Při oblevě hrozí, že předčasně vyraší drobné keříky a pak je spálí další mráz. Pomůže kryt z chvojí a přihrnutí sněhem.

Zeleninová zahrádka

  • Pod chvojím chodím uždibovat petržel, pažitku nebo mangold. Kdybych neměla ze školky odpor k růžičkové kapustě, tak bych ocenila, jak mrazem krásně zesládla.
  • doma za oknem na tácku s buničinou klíčím řeřichu. V keramickém klíčidle experimentuji s mungem, cizrnou, alfou… hodně mě baví barevné klíčky řepy a peprnost ředkviček.
  • Nejsem žádný velký pěstitel, ale už si v hlavě sumíruji, do čeho se letos pustím, jaká semínka si pořídím. Snažím se dodržovat systém 3 tratí, tedy střídat zeleninu podle nároků na živiny. A to už vyžaduje plánování😊


Pojďme vykročit společně k zahradě vašeho srdce! Od 13. ledna se ve skupince můžete těšit týden plný inspirace. Začneme krátkým webinářem Vize vaší zahrady – najděte svůj osobitý styl. Pokusím se vám představit základní zahradní styly a v dalších dnech si společně vytvoříme VISION BOARD vaší vysněné zahrady.

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *