Ptáci v živé zahradě
Miluji letní dny, kdy se ráno probouzím a slyším zpívat kosa. Veselou písničkou vítá nový den a mně se hned lépe vstává.
V zimních měsících vidím z okna na krmítko, ke kterému se slétají sýkorky a ptáčci štěbetáčci z celého okolí.
To je pro mne známkou, že zahrada doopravdy žije. Že není jen vyumělkovanou imitací zeleně.
Když je natolik pestrá, že přiláká motýly, hmyz, drobné živočichy i ptáky.
Zahrada inspirovaná přírodou je pro mne malým kouskem přírody přímo pod okny. A v té vše funguje jako jeden celek – stromy, keře, byliny v dokonalé harmonii.
Na zahradu se dívám jako na království, kde STROM je králem celého společenství. Vládne prostoru a udává charakter zahrady v dlouhodobém horizontu. Ovlivňuje její klima, svými větvemi ji chrání. Ptákům poskytuje úkryt, místo pro stavbu hnízda i materiál na jeho stavbu. Někteří ptáci si stavějí hnízda v dutinách stromů, hledají hmyz ke svačině nebo si pod kůru schovávají semínka na horší časy.
BYLINNÉ PATRO, to je služebnictvo, věrní poddaní. Úplně tak nezáleží na každém jedinci samostatně, ale dohromady jako tým jsou nepostradatelní.
Rostliny jsou pro ptáky zdrojem potravy – ať už samotné nebo hmyz, který se v nich ukrývá. Uschlá květenství nabízejí zdroj obživy i v zimě. Ze stébel trávy si ptáci splétají hnízda.
KEŘE jsou šlechta. Tvoří kostru zahrady. Udávají její tón a prostorově ji vymezují. Mohou ji rozdělovat do menších knížectví nebo naopak sjednocovat. A právě ty jsou z pohledu ptactva tou nejdůležitější součástí zahrady.
Keře poskytují ptákům:
· Úkryt – když ptáky vábíme na krmítko, tak nejlépe funguje, když ho umístíte poblíž keře, ze kterého startují a kam si potom svůj úlovek odnášejí
· Materiál i prostor ke stavbě hnízda.
· Potravu
V posledních letech dochází k výraznému úbytku hmyzu a právě obyčejné „křoví“ je domovem až 10x většího počtu hmyzu než bukový les
Další potravu tvoří jejich plody. Díky postupnému dozrávání bobulí mají malí opeřenci o potravu postaráno v průběhu celé zimy.
TOP 10 ptačích pochoutek
Absolutním vítězem v oblíbenosti bobulí (po našem rybízu a muchovníku) je jeřáb ptačí – strom, jehož plody jsou potravou pro 63 druhů ptáků. Na druhém místě je bez černý. Pokud si děláte zálusk na bezinkovou šťávu z jeho černých bobulek, musíte si na konci léta pěkně pospíšit. Soupeříte v rychlosti s 62 druhy ptáků.
Dalšími favority jsou jalovec obecný, hloh, svída, brslen, dřišťál a dřín. Důležitou roli hraje i doba, ve které bobule dozrávají. Železnou zásobu na zimní měsíce je ptačí zob, trna a kalina.
Ptáci mají receptory na červenou a modrou barvu, bílou nevidí. Pokud chcete zvýšit šanci, že na vás z úrody rybízu něco zbyde, tak kromě sítí pomůže i vhodná volba odrůdy. Místo červeného zkuste vysadit bílý:)
Domácí nebo okrasné druhy?
Při výběru keřů pro ptáky je dobré vybírat domácí a původní druhy oproti exotickým a barevnolistým kultivarům. Ty jim poskytnou úkryt, ale ne potravu.
Například v českých zahradách hojně rozšířené zlatice, rododendrony – azalky nebo túje nenabízejí potravu žádnému ptačímu druhu.
Je velký rozdíl, mezi „nabídkou plodů“ u původních českých dřevin a jejich vyšlechtěných kultivarů. I když se jedná o stejný druh, tak domácí druhy jsou pro ptactvo až 6x hodnotnější.
Svída krvavá je u nás domácí, ale v zahradách se používají hlavně její příbuzné a kultivary s barevnou kůrou (Cornus alba a Cornus stolonifera). Na domácí chodí zobat 24 druhů ptáků, na okrasné 2-8.
Původní druh dřišťálu (Berberis vulgaris 19 oproti 7).
Hloh obecný známý od polních cest hostí 32 druhů ptáků a 163 druhů hmyzu. Ten si prý ptáci napichují na jeho trny do zásoby.
U výběru keřů hraje často roli jejich odolnost proti chorobám nebo jejich atraktivita. Obchody nás lákají na barvu květů, barevné listy, zářivě červenou kůru. Ale používání původních českých druhů má i řadu dalších výhod: divoké keře jsou odolnější a nenáročnější na údržbu. Bujně a rychle rostou, nepotřebují hnojiva ani postřiky a mají „nízkou pořizovací cenu“, protože se dají množit odkopky nebo nám je na zahradu donesou přímo ptáci.
Přijde mi fajn v zahradě kombinovat jednotlivé skupiny keřů. Ke vchodu a do blízkosti domu si dopřát něco pohledově hezkého pro radost, dětem vytvořit jedlý koutek s bobulovinami. Ve zbytku zahrady využívat domácí dřeviny.
Když ptáci v keři hledají úkryt, je i ta tújka dobrá. Ale pokud se ale bavíme živosti a rozmanitosti, tak tu nám jehličnany dát nemohou.
Pokud hledáte inspiraci, co jiného vysadit namísto tújového plotu, přijďte na webinář NECHTE SVŮJ PLOT OBŽIVNOUT
Aby si k nám ptáčkové našli cestu…
Zahrady ve městech jsou pro ptáky velmi cenným biotopem. Rozmanitost a počet druhů, které budou naši zahradu navštěvovat, závisí nejen na tom, jak sama vypadá, ale také na okolním prostředí. Na vzdálenosti parku nebo lesa, vodní plochy. Jestli jsou v okolí louky a pastviny nebo jen lány polí…
Ptáčky do zahrady může přilákat: potrava, voda a úkryt.
A právě tyto prvky mohou být krásným detailem zahrady. Samozřejmě, že ptáky uspokojí v přirozené formě. Napijí se z kaluže nebo jezírka, lojová směs funguje sama o sobě a krmítko stačí stlučené z pár prkýnek. Anebo tyto prvky povýšíme na „zahradní klenoty“.
Nejoblíbenější a nejsnazším lákadlem jsou krmítka. Ta je dobré umístit tak, abychom na ně dobře viděli, ale hlavně, aby byla pro ptáčky bezpečná. My krmítka věšíme na dlouhý drát z koruny stromu, ale je možné je postavit i na vysoký kůl v blízkosti „startovacího keře“. Zvlášť velký pozor je třeba dávat v zahradách s kočkami.
Značné množství našich ptáků jsou hmyzožravci. Ti, co zde zimují, rádi sezobnou:
Pítka a napajedla ptáci ocení v horkém a suchém létě, zvlášť pokud je přirozený zdroj vody daleko. Pozorovat vrabce nebo kosa, jak se v napajedle cachtá, je úchvatná podívaná pro celou rodinu. Ptáčkům nejde o design a radostně využijí jakoukoliv vodu, proto zajistěte nádoby s vodou (sudy, kbelíky) víkem, nebo vložte prkénko, po kterém mohou vylézt ven. Zvlášť na jaře, kdy ptáci vyvádějí mladé, nenechávejte nezajištěné nádoby po zahradě. Před lety jsem nestihla zachránit 5 mladých sýkořiček, které se utopily v trošce vody ve škopku☹
Vodní prvek s tekoucí vodou vnese život do celé zahrady. Kamenná fontánka s mělkou prohlubní bude příjemně šumět a ptákům poslouží jako napajedlo nebo ke koupeli.
Mnoho našich ptáků staví své hnízdo v dutinách stromů. Někteří si takovou dutinu tesají sami (např. datel, strakapoudi, žluny či některé sýkory). Většina ostatních je odkázána na dutiny již existující (vyhnilé nebo vytesané jejich původními obyvateli).
Bohužel právě staré stromy, v nichž se přirozené hnízdní dutiny nacházejí nejčastěji, z krajiny rychle mizí a tím jsou omezovány i hnízdní možnosti dutinových druhů ptáků.
Nejvhodnější termín k umístění budky je podzim, aby stihla přes zimu trochu „vyvonět a omšít“. V období předjaří ji ocení druhy vracející se ze zimovišť.
Pro budku hledáme místo orientované na jih nebo jihovýchod, chráněné před větrem a deštěm, ve výšce kolem 3m nad zemí. Po skončení hnízdní sezóny je potřeba budku vyčistit a zkontrolovat její technický stav (IX, X).
Vneste život do své zahrady a pozvěte ptáčky na svačinu.
Přijďte na webinář ZDARMA NECHTE SVŮJ PLOT OBŽIVNOUT a vyberte druhy keřů pro doopravdy živý plot.
1 komentář
Linda · 28. 1. 2021 v 10:00
Hóóóódně dobrý článek 😀 Děkuju za něj